16 września 2008

Wyszukane wideo

Aż trudno uwierzyć, że można skonstruować wyszukiwarkę, która pozwoli na przeszukiwanie plików wideo od środka. A jednak. Udało się stworzyć narzędzie, które pozwala na odnajdywanie treści zawartych w filmie. Jest to wideo-wyszukiwarka VideoSurf, zaprezentowana podczas konferencji TC50.

Proces wyszukiwania rozpoczyna się w tradycyjny sposób - od słowa kluczowego, jednak według twórców VideoSurf, użytkownik bardzo szybko zaczyna poruszać się po wizualnym interfejsie wyszukiwarki, który jest przejrzysty i intuicyjny. Poszukiwaną scenę odnajdujemy poprzez klikanie w thumbnaile. Należy pamiętać, że VideoSurf automatycznie dodaje tagi do każdej sceny z materiału wideo. To właśnie dzięki tej czynności, wyszukiwanie scen na podstawie ich kontekstu staje się możliwe. Ponadto, interesującym nas fragmentem filmu można w prosty sposób podzielić się ze znajomymi.

Co ciekawe, wyszukiwarka VideoSurf wyposażona jest w opcję rozpoznawania twarzy. Pozwala to na wyświetlenie wszystkich scen, w których pojawia się dany aktor lub aktorka. Funkcja ta zdaje się być szczególnie istotna w przypadku poszukiwania postaci spoza pierwszego planu, które rzadko przewijają się przez główny wątek filmu.

Projekt wydaje się bardzo interesujący. Według samych twórców - technologia, którą została zastosowana, jest absolutnie nowatorska i na tym poziomie zaawansowania nie dysponuje nią żadna z obecnych na rynku wyszukiwarek. Trudno się nie zgodzić, jeśli VideoSurf naprawdę potrafi dokonywać selekcji wideo na podstawie kontekstu prezentowanych w poszczególnych scenach treści, to jest to niemałe osiągnięcie. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zapisać się na wersję beta i przetestować.

Źródło --> AntyWeb

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

1 komentarzy:

bluerank pisze...

w ramach uzupełnienia, o VideoSurf można poczytać również tutaj: http://kaznowski.blox.pl/2008/09/VideoSurf-nowe-podejscie-do-wyszukiwania-wideo.html