15 września 2009

YANDEX - czego i jak szukamy

Oto kilka najnowszych faktów…

Latem 2009 użytkownicy Runetu zadawali wyszukiwarce Yandex 3,1 mld zapytań miesięcznie. Średnio, przy jednym użyciu, były to 3 wyszukania ( i wystarczało to, aby znaleźć odpowiedź na zadane pytanie). W 62% przypadków użytkownik odnajdywał poszukiwane informacje w czasie krótszym, niż 1 minuta.

Jedno zapytanie to zwykle 3 słowa (w ciągu ostatniego roku długość zapytań zgłaszanych w wyszukiwarce Yandex nieco się zwiększyła – w sierpniu 2008 wynosiła ona bowiem tylko 2,5 słowa). Najdłuższe zapytania zadają użytkownicy wyszukiwarki Yandex na serwisie Ukr.net (ok. 5 słów) oraz użytkownicy Ngs.ru i Nnov.ru (ok. 4 słów). Najkrótsze – użytkownicy QIP i Quintura (średnio 2-3 słowa). W ciągu roku liczba jednowyrazowych zapytań na stronach Yandex.ru zmalała czterokrotnie, natomiast liczba zapytań cztero- i więcej wyrazowych wzrosła o 80%.

W 90% zapytania budowane są z rzeczowników (rok temu stanowiły one tylko 75% całości). 3 najpopularniejsze dla zapytań zgłaszanych do wyszukiwarki Yandex części mowy, to: rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki. Nieco poniżej 1% to słowa niecenzuralne.

2,5% zapytań jest sformułowanych jak pytanie. Najpopularniejsze pytajniki w lipcu 2009 to: 'jaki', 'ile' i 'kto'. Wśród zadawanych pytań więcej niż połowa jest niepowtarzalna, np. 'ile kosztuje order Lenina?', 'Dlaczego benzyna znów zdrożała?', 'Gdzie w Mińsku obchodzi się 3 lipca?'. Wśród zapytań powtarzalnych można spotkać np. takie: 'Jak się całować?', 'Jakie jest dzisiaj święto?', 'Skąd się biorą dzieci?'.

Niektóre zapytania mają słowa ‘wyjaśniające’ charakter zapytania - w 2009 r. było ich 9%, a w 2008 r. tylko 4%. Najpopularniejsze z nich to: 'ściągnij' i 'bezpłatnie' (dodawane do 4% wszystkich zapytań). Prawie tak samo popularne jest słowo 'sprzedaż'.

Liczba błędów i literówek w zapytaniach w ciągu roku zmniejszyła się o 3 % i utrzymuje się teraz na poziomie 12%. Jest to związane z wprowadzeniem podpowiedzi po wpisaniu pierwszych liter zapytania. Błędy są często efektem odmiennego układu znaków na klawiaturze. Niektórzy użytkownicy mylą wyszukiwarkę z paskiem adresowym i wpisują adres WWW strony, na którą chcą wejść. W Yandexie takie zapytania stanowią 4% całości, najczęściej błąd ten występuje wśród użytkowników Poisk.Mail.ru (blisko 10% wszystkich zapytań).

Źródło – Analityczna Grupa Departamentu Marketingu Yandex

--
Małgorzata Karasek


Udostępnij:

0 komentarzy: