8 września 2009

Ilu użytkowników klika w linki witryn

Nowy sposób prezentacji wyników wyszukiwania w Google dał szansę na nowe, ciekawe eksperymenty z ruchem organicznym. Tydzień temu opisaliśmy podstawowe zmiany na stronach wyników wyszukiwania. Teraz przedstawimy rezultaty z badania, które było możliwe właśnie dzięki tym zmianom.


Jedną z nowości w stronach wyników wyszukiwania są nowe zmienne zawarte w URL’ach będących odsyłaczami dla wyników organicznych. Tak jak opisaliśmy to tydzień temu, są to „cd” – odpowiadająca za numer linku oraz „ct”, która opisuje czy link jest zwykłym wynikiem wyszukiwania czy linkiem witryn. Dzięki odpowiedniej konfiguracji filtra w Google Analytics zbadaliśmy, jak wygląda rozkład kliknięć w zwykłe linki organiczne vs linki witryn.

Badanie

Badanie trwało dwa tygodnie. W tym czasie zbieraliśmy dane dla dwóch fraz: ‘rasy psów’ oraz ‘imiona dla psów’ dla serwisu psy.elk.pl.

Dla obu tych fraz serwis jest na pierwszym miejscu i w obu przypadkach na stronach wyników wyszukiwania pojawiają się linki witryn. W przypadku frazy ‘rasy psów’, są to linki w dwóch kolumnach (pionowe), dla ‘imiona dla psów’ - tylko poziome.Wybór tak krótkiego czasu uzasadniony jest częstymi zmianami na stronach wyników wyszukiwania Google. Na przykład w trakcie pisania tego artykułu, dla frazy ‘rasy psów’ na stronie wyszukiwania prezentowane są tylko poziome linki witryn.

Suma kliknięć z filtra dla frazy ‘rasy psów’ to 1542, dla ‘imiona dla psów’ – 926.

Wyniki

Po pierwsze, okazało się, że w przypadku linków pionowych (rasy psów) aż 22% wszystkich kliknięć w serwis obejmowało linki witryn. Dla linków poziomych (imiona dla psów) to nieznacznie mniej, bo 19%. Po drugie, co ciekawe - pojawiły się też kliknięcia w drugi zwykły wynik organiczny – aż 15% dla frazy pierwszej i 5% dla frazy drugiej.

Oto szczegółowe wyniki badania dla fraz ‘rasy psów' oraz ‘imiona dla psów’…Z badania wynika, że aż prawie jedna czwarta użytkowników klika w linki witryn. Świadczy to o zainteresowaniu użytkowników tą formą nawigacji. Świadczy to też o zainteresowaniu Google nie tylko w poprawianiu samych wyników wyszukiwania, ale także użyteczności ich prezentacji. Dzięki linkom witryn użytkownicy od razu mogą wybrać podstronę serwisu, która ich interesuje. Dzięki temu oszczędzają czas na kliknięcia i poszukiwanie treści na serwisie.

Oprócz samego zaspokojenia zwykłej ciekawości, podobne badanie może podpowiedzieć nam, które podstrony w ramach danej sekcji są szczególnie interesujące dla internautów. Oczywiście takie informacje można uzyskać również poprzez analizę nawigacji w ramach podstrony, jednakże w przypadku badania linków witryn otrzymujemy dane z pominięciem kwestii prezentacji treści na stronie – wszystkie linki witryn wyglądają tak samo. Żaden nie jest wyróżniony, wszystkie zajmują tyle samo miejsca.

--
Jacek Tkaczuk


Udostępnij:

0 komentarzy: