25 października 2006

Google szkoli, Google radzi, ale wiele nam nie zdradzi

Od kiedy mamy polski oddział Google, widać na naszym rynku wzmożoną działalność edukacyjną korporacji, która stara się firmom przybliżyć zasady korzystania z programów reklamowych AdWords i AdSense. Specjaliści Google spotykają się z klientami, organizują szkolenia dla agencji SEM czy interaktywnych i tłumaczą co robić, aby zwiększyć skuteczność prowadzonych kampanii, a tym samym (nie da się ukryć) przynieść większe zyski wyszukiwarce.

Wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że pracowników Google obowiązują dość rygorystyczne zasady dotyczące szerzenia 'know-how' związanego z wyszukiwarką, dlatego też konferencje czy seminaria tego typu, jak zauważają specjaliści search engine marketing, zwykle pozostawiają duży niedosyt wiedzy. Niektórzy oceniają to nawet ostrzej mówiąc - 'kolejny przypadek powtarzania prawd ogólnych'... Tak podsumowali internauci sprawozdanie z konferencji eCard i Google Polska, podczas której Creative Maximizer - Robert Adach (człowiek Google od optymalizacji) radził m.in. jak konstruować tekst reklamy:

- nie używać nazwy marki, bo może być zastrzeżona,
- pokazać cenę produktu, umieścić info o rabacie,
- wspomnieć o czymś, co odróżnia ofertę od innych,
- w trzecim wersie zastosować zabieg 'call to action',
- w adresie URL wprowadzić 'interkapitalizację' (np. GoogleUniversity).

Nie jest to jak widać edukacja na najwyższym poziomie :/

PS
Przy okazji zapoznawania się z treścią w/w sprawozdania zamieszczonego na stronach IDG, warto zwrócić uwagę na interesującą formę reklamy kontekstowej. Wybrane słowa w tekście są wyróżnione podkreśleniem. Po ustawieniu na nich kursora pojawia się w małym okienku reklama związana ze znaczeniem danego słowa.

-- Aneta Mitko


Udostępnij:

1 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Z tą edukacją to tak jak z blogiem googlowym. Pierwsza ich notka o niczym, druga nudna jak flaki z olejem i mówiąca mniej więcej tyle, że bez wyszukiwarek to dzisiaj nie można żyć :/ Wizerunkowo polskiego Google'a ratuje jak na razie tylko charyzma Lorenca.