3 października 2006

Wydawcy przeciwko Internetowi

Konfliktu pomiędzy Google a wydawcami prasy i książek ciąg dalszy.

Zachęcona precedensowym i wyjątkowo niekorzystnym dla Google wyrokiem sądu belgijskiego branża wydawnicza postanowiła się zjednoczyć i wspólnie zawalczyć o kontrolę nad swoimi publikacjami online. Wkrótce wydawcy zaprezentują nowy system ACAP (Automated Content Access Protocol), który automatycznie, ale na określonych warunkach (zapewne finansowych), umożliwi operatorom wyszukiwarek dostęp do publikacji prasowych. Do działań włączyło się światowe stowarzyszenie wydawców gazet - WAN, oraz inne organizacje branżowe, które dostrzegając ogromną popularność wyszukiwarek internetowych, liczą na własne zyski.

W sporach poszczególnych gazet z Google pojawia się przede wszystkim żądanie usunięcia z wyszukiwarki (z news.google.com i jego odpowiedników w różnych krajach) zajawek tekstów publikowanych na stronach internetowych tychże gazet. Ciekawe, co by było gdyby wyszukiwarki zaczęły usuwać z indeksów również serwisy WWW tych wydawnictw...

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

1 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Przecież te belgijskie wypadły również z indeksu głównego na google.be, nie tylko news. Ciekawe kiedy przyjdą po prośbie aby jednak wrócić do starego stanu rzeczy.