4 stycznia 2007

AdSense na poważnie

Zapowiadane od dawna uporządkowanie polityki programowej Google AdSense w Polsce stało się faktem... przynajmniej 'na papierze', bo czy na stronach WWW także, to dopiero wyjdzie w praniu.

Wedle 'noworocznych postanowień' Google ma więc być ogólnie dużo lepiej i uczciwiej. Ukrócone zostaną oszustwa, naciąganie, cwaniactwo, fałszywe kliki, psucie wizerunku poprzez nieodpowiednie treści na stronach etc.

Właściciele serwisów internetowych uczestniczący w programie AdSense muszą teraz sumiennie przestrzegać wielu starych i nowych zasad. Jeśli chcą zarabiać na reklamie poprzez publikowanie linków sponsorowanych Google:

- nie mogą sami klikać w te linki (no a przynajmniej niezbyt często),
- ba, nie mogą nawet zachęcać do klikania w nie swoich użytkowników,
- nie mogą się posługiwać dowolnie wybranym językiem na swoim WWW,
- nie mogą publikować treści związanych z... (i tu następuje długaśna lista leków, używek, broni, hazardów wszelkiej maści, a nawet wypracowań sprzedawanych przez studentów ;),
- w ogóle niewiele mogą prawdę mówiąc.

Dokument wygląda groźnie, Google grzmi, umoralnia i naprawia... trochę to robione chyba pod publiczkę, bo reklamodawcy powinni się ucieszyć (przynajmniej niektórzy), ale... No właśnie! Gdyby się dobrze zastanowić to w zasadzie nie wiadomo jak wyszukiwarka ma zamiar weryfikować spełnianie tych wszystkich warunków (nie każdy z nich można sprawdzać automatem). Najprawdopodobniej niestety (a może stety) pozostaniemy przy tym, co było do tej pory...

No ale dokument ładny! :)

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: