11 stycznia 2007

Wyszukiwarka dla babci i dziadka

cRANKy to wyszukiwarka dla osób powyżej 50 roku życia, jak deklarują jej twórcy. Pomysł znacznego uproszczenia wyszukiwania i samej prezentacji wyników, poprzez ograniczenie ich liczby na stronie, wdrożono po obserwacjach poczynionych na starszej grupie użytkowników Internetu.

Osoby te wręcz boją się internetowych poszukiwań i często mają problem ze zrozumieniem rezultatów. Ten strach pięćdziesięciolatków przed wyszukiwarką pokrywa się z bezradnością nastolatków, wynikającą z podobnych trudności i nieumiejętności, zatem... może kierunek jest dobry? Zwłaszcza, że coraz więcej mamy w Sieci ludzi w słusznym już wieku. W Polsce w ubiegłym roku oceniono populację internautów w grupie 40 - 59 lat na 22,1%. Ludzie powyżej 60 roku życia stanowili wówczas 2% społeczności sieciowej. Obecnie, jak podaje GW, w Polsce jest ponad 750 tys. internautów powyżej 55 roku życia - od ubiegłego roku przybyło ich ok. 300 tys. Według specjalistów grupa ta będzie cały czas rosła (choć rzecz jasna daleko nam jeszcze do wyników amerykańskich, gdzie ponad połowa seniorów regularnie korzysta z netu).

Uruchomiona w tym tygodniu wyszukiwarka indeksuje już 5000 domen, a wyniki wyszukiwania obejmują serwisy najbardziej atrakcyjne dla grupy docelowej (+50 lat). Tak wyraźnie sprofilowane cRANKy search daje interesujące możliwości reklamodawcom, którzy oferują produkty i usługi dla seniorów.

Liczba starszych użytkowników i u nas i na świecie z pewnością będzie się zwiększać, ale miejmy nadzieję, że będą to już internauci lepiej wyedukowani w korzystaniu z wyszukiwarek, a problemów z przyswojeniem wyników będzie coraz mniej.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: