22 stycznia 2007

PageRank zamiast recenzji

Tak, tak! Skończyły się czasy recenzowania serwisów internetowych, głosowania w rankingach na najlepszą stronę czy blog - teraz decydują algorytmy. Okazuje się, że PageRank (googlowy parametr oceniający jakość WWW w skali 1 - 10) jest dziś dla niektórych ważnym miernikiem tego, czy strona internetowa zasługuje na uwagę czy nie.

W USA stworzono niedawno ranking 150 najlepszych blogów marketingowych. Co ciekawe, lista ta powstała między innymi w oparciu o pozycje poszczególnych blogów osiągane i utrzymywane w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych, na które w pewnym stopniu wpływa także właśnie wskaźnik jakości).

Mimo sporów w branży SEO, co do tego, jaki rzeczywisty wpływ na pozycje w wynikach wyszukiwania ma PageRank danej strony, internauci cenią go sobie. Czasem tylko intuicyjnie przyjmują po prostu, że PR8 jest czymś lepszym niż PR2, który widzą na pasku swojej przeglądarki... więc... i strona jest pewnie lepsza. Dla przypomnienia zatem oraz dla tych, którzy nie wiedzą, a chcieliby wiedzieć - stosowny cytat z Wikipedii.

PageRank nawiązuje do heurystyki, wedle której jakość tekstu jest proporcjonalna do liczby tekstów, które się na niego powołują. Rozwinięcie tej metody oceny przez Google polega na ważeniu sumy odnośników wskazujących na rozpatrywany tekst ich własną wartością PageRank. Jeśli więc na dany tekst powołuje się artykuł, który sam ma wysoką ocenę, ma to większe znaczenie, niż gdy na ten sam tekst powołuje się mało popularna strona.

Wszyscy, którzy chcą sprawdzić wartość PageRank swojego lub innego serwisu WWW, a nie mają stosownego narzędzia w przeglądarce, mogą skorzystać z Page Rank Tool i samodzielnie spróbować ocenić, czy parametr ten jest godny zaufania i na ile wystarczający przy ocenie wartości merytorycznej strony.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Moje pytanie brzmi, które strony osiagaja Page Rank 10/10? Wszedłem na parę witryn, które wg mnie śa dość popoularne wśród korzystających z internetu, ot takie jak onet czy google i tam pojawia mi sie page rank 7/10 i 8/10, a przecież z tych stron korzysta kilka milionów Polaków dziennie, nie mówiąc o wikipedii, po informacje której siega kilkadziesiąt milionów osób na świecie, a mającej page rank 9/10. Co trzeba w takim razie zrobić, by uzyskać page rank 10/10?

Anonimowy pisze...

Witam,

na całym świecie w chwili obecnej funkcjonuje 25 serwisów o Page Rank 10/10. (nasa.gov, google.com, whitehouse.gov - to tylko kilka przykładów)
Co zrobić aby osiągnąć wyższy Page Rank ? Odpowiedzi na to pytanie istnieje tyle co współczesnych szkół pozycjonowania. Wydaje mi się, iż najlepszą metodą jest poprawne skonstruowanie serwisu od strony. Drugim elementem jest nic innego jak zdobywanie odnośników prowadzących do serwisu. Regułą jest aby działo się to w sposób naturalny - inaczej podejrzane działania mogą zostać potraktowane jako spam.

pozdrawiam serdecznie

Anonimowy pisze...

A co ma konstrukcja strony do wartosci Page Rank? Przeciez to nic innego jak tylko matemetyczna formula wartosciujaca ilosc odnosnikow prowadzacych do serwisu?

I co to jest - "poprawne skonstruowanie serwisu od strony"? Co poeta mial na mysli? ;-)

Anonimowy pisze...

Zapomnialem zapytac jeszcze o jedno - a skad Piotrze wiesz, ze jest dokladnie 25 serwisow na swiecie o takim Page Ranku?

Anonimowy pisze...

Drogi Anonimie,

odpowiadając na Twoje pytania to :
a) źle skonstrowany serwis nie zostanie poprawnie zaindexowany. Co będzie skutkować relatywnie słabym (co do ilości zasobów) Page Rankiem witryny - jak i jej pozycją w wynikach
b) z tego co widzę to nie przydarzyło mi się użyć formy "dokładnie"

Zaś co do konstrukcji samego PR - to prawda że jest to wzór wartościujący odnośniki. Trzeba jednak pamiętać - że nie liczy się ilość a jakość. Trochę trudne mi się wydaje poprawne stworzenie sieci odnośników do witryny,która jest jedną wielką ramką:)

Anonimowy pisze...

Serwisy z PR 10/10 można znaleźć tu:
http://www.suchmaschinen-optimierung-seo.info/pagerank.html

pozdr

Anonimowy pisze...

Skad w takim razie liczba 25? I czemu nie "20-30", "kilkanaście", tylko wlasnie 25?

Anonimowy pisze...

Z tego co jest mi wiadome to :
nie użyłem formy "dokładnie". Zaś brak podania przedziału wynika z tego, iż takie dane ujrzałem na podanej witrynie (pare notek wyżej).
Jeżeli ktoś jest w stanie przypieczętować i powiedzieć że tyle dokładnie jest albo gdzie jest koniec internetu itd. to zapraszam :D

Cezary Lech pisze...

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie o wpływ Page Rank'u na pozycje strony - odpowiedź w poniższym artykule:

Mityczny Page Rank

Zapraszam do lektury !