27 października 2009

Google Social Search

Google dodaje element społecznościowy do wyników wyszukiwania. Opinie własnych znajomych będzie można znaleźć teraz poprzez wyszukiwarkę, która wyświetli linki do ich publicznych wpisów m.in. na blogach, mikroblogach, forach internetowych i innych stronach WWW.

Google Social Search to ogłoszona właśnie eksperymentalna funkcja, pozwalająca odnaleźć treści dostępne publicznie w Sieci, pochodzące z internetowego kręgu znajomych użytkownika. Osoby korzystające z tej opcji, na dole wyników wyszukiwania będą mogły zobaczyć zestaw dodatkowych linków, oznaczonych jako „Wyniki osób z Twojego kręgu znajomych”. Będą one prowadzić do powiązanych tematycznie stron internetowych, blogów, mikroblogów, a także innych, dostępnych publicznie treści, pochodzących od internetowych przyjaciół i kontaktów użytkownika.

Załóżmy dla przykładu, że planujemy wycieczkę do Kairu, a nasz przyjaciel opisał akurat w swoim blogu najlepsze noclegi w tej części świata. W takiej sytuacji usługa Google Social Search odnajdzie właśnie ten wpis, co zdecydowanie ułatwi nam wyszukiwanie, bo pokaże treści i opinie, na których najbardziej nam zależy.

Z eksperymentalnego rozwiązania, dostępnego w Google Labs, skorzystać może każdy zalogowany posiadacz konta Google (aby założyć swój profil Google lub zmienić jego ustawienia, należy przejść na stronę www.google.com/profiles). Usługa Social Search pokazuje wyniki od znajomych użytkownika, np. przyjaciół z czatu Google, a także kontaktów w serwisach społecznościowych, które wyszczególnimy w profilu Google. Przykładowo, jeżeli użytkownik dodał do profilu Google swoje konto w serwisie Twitter, wówczas wpisy od ludzi, których śledzi, mogą pojawiać się w społecznościowych wynikach wyszukiwania. Usługa jest transparentna, użytkownik widzi skąd dana osoba znalazła się w kręgu znajomych, a także ma pełną kontrolę nad swoimi kontaktami.

Dodatkowe informacje, filmiki i przykłady zastosowania społecznościowej funkcji wyszukiwania w Google można znaleźć tutaj.

[źródło --> informacja prasowa Google]

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: