1 października 2009

Google a prognozowanie gospodarcze

Zachęcamy do lektury artykułu "Wyszukiwarka Google a prognozowanie gospodarcze", opublikowanego na stronach serwisu eGospodarka.pl...

(...) Zapytania internautów mogą pomóc lepiej prognozować rzeczywiste dane gospodarcze, np. sprzedaż detaliczną czy ceny nieruchomości. Dzięki dodaniu do klasycznych modeli ekonometrycznych nowej zmiennej, trafność szacunków istotnie wzrasta (...) Zagregowane informacje o zapytaniach internautów mają tę przewagę nad klasycznymi miarami wykorzystywanymi przez ekonomistów, że pokazują trendy bez kilkutygodniowego opóźnienia. Dane o sprzedaży samochodów w USA za lipiec poznajemy dopiero w połowie sierpnia, ale każdego dnia korzystając z darmowych narzędzi internetowych możemy dowiedzieć się, że np. akurat w tym miesiącu o 50% wzrosła ilość osób poszukujących informacji na temat kupna auta. Google gromadzi i odpowiednio kategoryzuje dane, dzięki czemu możemy sprawdzić w dowolnym momencie, co jest aktualnie na topie. (...)

O jakich darmowych narzędziach mowa? Oczywiście są to Google Trends i statystyki wyszukiwarki Google. Warto pobawić się nimi w ramach prognozowania zmian w swojej branży czy nawet węziej - planując strategię własnego biznesu na najbliższe miesiące.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

1 komentarzy:

AMAS pisze...

My jak my (mamy tylko cząstkowe informacje, które pozwala nam zobaczyć Google, ale sam Google właśnie to dopiero ma wiedzę o gospodrace i trendach na całym świecie. To jest prawdziwa władza!