10 listopada 2010

Najczęściej popełniane błędy w SEO

Ostatnio pisaliśmy o często popełnianych błędach w SEO copywritingu, dziś zajmiemy się wskazaniem najczęściej popełnianych błędów przy optymalizacji serwisów pod kątem wyszukiwarek. Mamy nadzieję, że pozwoli to niektórym uniknąć niepotrzebnych 'wpadek'.

 1. Brak unikalnych meta tagów
  Brak meta tagów, źle dobrane słowa w meta tagach lub identyczne meta tagi dla wszystkich podstron serwisu to notorycznie popełniane błędy. Tymczasem... unikalny tytuł strony (title) i optymalnie zredagowane dla każdej z podstron serwisu descriptions są w zasadzie elementarną częścią działań search engine optimization. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku rozbudowanych witryn, np. e-commerce, gdzie strony produktowe powinny mieć unikalne, odpowiadające danemu produktowi tagi.
  Więcej na temat meta tagów >>
 2. Brak odpowiednich przekierowań
  Brak przekierowań adresów URL. Bardzo często spotykany błąd, choć sprawa nie jest skomplikowana. Przekierowania należy ustawiać m.in. w sytuacji, gdy strona ma być widoczna zarówno pod adresem z WWW, jak i bez WWW (np. http://www.bluerank.pl i http://bluerank.pl). Właściciele stron zapominają również o przekierowaniach w przypadku zmiany adresów URL (gdy np. dany produkt, z przywołanego wyżej sklepu, zmienia nazwę, co powoduje automatycznie zmiany w adresie podstrony produktowej).
 3. Nieprzyjazność adresów URL
  Adresy zbyt długie, skomplikowane i niezapamiętywalne, które do tego wszystkiego nie odzwierciedlają w ogóle struktury serwisu i nie zawierają w sobie żadnych słów kluczowych tylko np. ciąg cyfr i in. znaków, które użytkownikowi niewiele mówią... to błąd SEO i błąd marketingowy. Przecież adres URL także może wspomagać pozycjonowanie, a nawet inne działania reklamowe - dlaczego więc tego nie wykorzystywać?
  Więcej na temat budowania adresów URL >>
 4. Zły dobór słów kluczowych
  Brak analizy słów kluczowych albo kompletnie nietrafny dobór fraz, pod które dany serwis jest optymalizowany - zdarza się niezwykle często. W efekcie - brak efektów, bo optymalizacja i pozycjonowanie pod frazy zbyt ogólne, bardzo konkurencyjne (lub przeciwnie - zbyt mało popularne) oraz pomijanie potencjału tzw. długiego ogona... nie daje oczekiwanych rezultatów.
  Więcej na temat analizy słów kluczowych >>
 5. Nieprzemyślany link building
  SEO i budowanie link popularity to proces długotrwały. Potrzeba strategii, czasu i cierpliwości. Działania szybkie, zintensyfikowane, nieprzemyślane i obliczone na natychmiastowy efekt nie dają nic na dłuższą metę... a tak bardzo często niestety postępują osoby odpowiedzialne za SEO, zwłaszcza w przypadku nowych serwisów, dopiero budujących swoją pozycję w Sieci.
  Więcej na temat link buildingu >>
 6. Brak optymalizacji grafik
  Brak nazw obrazków będących częścią serwisu oraz brak atrybutów alt, gdzie mogłyby (powinny) się znaleźć frazy kluczowe. To istotne z punktu widzenia SEO elementy, nader często traktowane przez webmasterów jako mało istotne szczegóły, co jest oczywiście sporym błędem, jeśli chodzi o optymalizację pod kątem wyszukiwarek, a także zwykłe usability...
 7. Użycie niewłaściwych technologii do budowy strony
  Użycie do budowy serwisu technologii, które utrudniają lub uniemożliwiają wyszukiwarkom poprawne indeksowanie stron. Nie jest to krytyczny błąd, ponieważ roboty wyszukiwarek coraz lepiej radzą sobie z tego typu przeciwnościami, aczkolwiek warto uważać na takie sytuacje pamiętając na przykład o tym, aby serwis wykonany w technologii Flash miał także swoją wersję HTML i alternatywne treści ze słowami kluczowymi w tekście...
  Więcej na temat indeksacji stron nieHTMLowych >>
 8. Brak optymalizacji oraz duplikacja treści
  Albo treści serwisu nie są zupełnie zoptymalizowane pod frazy kluczowe, albo są wręcz przeoptymalizowane (teksty zawierają nienaturalnie dużo poupychanych gdzie tylko można słów kluczowych, co z jednej strony może być potraktowane przez wyszukiwarkę jako spam, z drugiej jest kompletnie nieprzyjazne dla użytkowników serwisu). Często popełnianym błędem jest również kopiowanie treści 1:1 z innych witryn, co zdecydowanie nie pomaga działaniom SEO.
  Więcej na temat optymalizacji tekstów >>
 9. Źle zorganizowana nawigacja i linkowanie wewnętrzne
  Zbyt głęboka struktura linków i brak wskazania na najważniejsze sekcje / strony powoduje (zwłaszcza w bardzo rozbudowanych serwisach) kłopoty z indeksowaniem poszczególnych podstron przez wyszukiwarkę. Brak wewnętrznego linkowania w serwisie lub nieprzyjazna / niezoptymalizowana postać tych linków również nie wspomaga procesów SEO. Bardzo często spotykanym błędem jest pomijanie tzw. anchor textów, niestosowanie w nich słów kluczowych lub / i wykorzystywanie we wszystkich tego samego zbyt ogólnego określenia np. "kliknij tutaj".
  Więcej na temat indeksacji stron dużych serwisów >>
 10. Niestosowanie kompresji
  Niestosowanie kompresji Gzip w celu zmniejszenia wagi strony to również stosunkowo często spotykany błąd, który ma znaczenie dla działań SEO, ponieważ Google 'wyżej ocenia' strony lekkie, szybko się ładujące i zoptymalizowane pod względem ciężaru.
  Więcej na temat szybkości ładowania strony i jej wpływu na indeksację >>
Jeśli macie ochotę poćwiczyć temat bardziej praktycznie, przejrzyjcie nasze SEO-recenzje, w których na konkretnych przykładach pokazane są błędy, a także dobre praktyki optymalizacyjne. Polecamy między innymi wpisy poświęcone serwisom Zwierciadlo.pl, mypis.pl oraz Dziennik.pl.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

2 komentarzy:

Skrypty.pro pisze...

czytało sie z zaciekawieniem, zapewne pomocny okaze sie wsrod swierzaków w pozycjonowaniu :D

pozdrawiamy
Ekipa Skrypty.pro

seo pisze...

a ja mam stronke na hostingu uniemożliwiającym uruchomienie kompresji gzip :(