7 marca 2008

Budowa przyjaznych adresów URL – SEO poradnik

W jednej z naszych wcześniejszych notek zastanawialiśmy się, czy umieszczenie słów kluczowych w adresie URL pomaga w pozycjonowaniu - w tym wpisie postaramy się nieco rozwinąć temat optymalizacji struktury adresów URL.

Na początek warto zadać sobie pytanie - czy forma adresu URL jest ważna?
Pytanie jest oczywiście retoryczne, bo forma adresu URL jest ważna zarówno dla użytkowników serwisu, jak i dla robotów indeksujących.
Struktura adresów URL ma znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę web usability, ponieważ adresy powinny być:

  • łatwe do 'odgadnięcia' (przykladowastrona.pl/szukaj/),
  • łatwe do podyktowania i zapamiętania (np. w rozmowie telefonicznej),
  • łatwe do wpisania,
  • atrakcyjne wizualnie, aby można je było umieścić np. w ulotce reklamowej,
  • a ponadto powinny odzwierciedlać strukturę serwisu (przykladowastrona.pl/zwierzęta/psy/).

Biorąc pod uwagę pozycjonowanie witryny, tzw. przyjazne adresy URL (ang. SEO friendly URLs), czyli takie, które są pozbawione parametrów i znaczników sesji i zwykle zawierają słowa kluczowe, mają większe szanse na szybką i pełną indeksację przez wyszukiwarki. Stosowanie takich adresów zmniejsza również znacznie szanse wystąpienia błędów i problemów z samą indeksacją (które mogą pojawić się np. wtedy, gdy w adresie jest zbyt duża liczba parametrów).

W przypadku większości serwisów internetowych głównym źródłem nowych odwiedzin są wyszukiwarki. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania dla wybranego przez nas słowa kluczowego nie jest głównym celem SEO, jest nim prawie zawsze konwersja, dlatego trzeba jeszcze skłonić internautę do wybrania naszej strony spośród całej listy przedstawionych wyników. A adres URL, oprócz tytułu i opisu strony, jest jednym z elementów, na który zwracają uwagę internauci przy przeglądaniu wyników dostarczanych przez wyszukiwarkę. Dlatego warto wprowadzić przyjazne adresy URL w swoim serwisie.

Zastanówmy się nad dwiema postaciami adresów…

http://przykladowastrona.pl/psy/collie.htm
http://przykladowastrona.pl/page.php?id=10&x=55

W przypadku, gdy wyszukiwanym przez internautę słowem kluczowym będzie 'collie', adresy te pojawiłyby się w wynikach wyszukiwania w następującej formie:

http://przykladowastrona.pl/psy/collie.htm
http://przykladowastrona.pl/page.php?id=10&x=55

Pierwszy, z racji tego, że wyszukiwarka automatycznie pogrubia występujące w nim słowo kluczowe, na pewno bardziej przyciąga uwagę. Dla internauty jest to również dodatkowy sygnał, że na danej stronie mogą znajdować się treści, których poszukuje. Drugi z przedstawionych adresów nie przekazuje takich informacji.

Decydując się na umieszczenie słów kluczowych w adresach warto pamiętać, że URL jest kolejnym z elementów (po metatagach i treści strony), który może być wykorzystywany do nadużyć w działaniach SEO, a zatem zbyt duża liczba słów kluczowych zastosowana przez nas w URLu może być przyczyną posądzania nas o spam…

Dlatego zamiast adresów postaci
/lodz/psy/psy-w-lodzi/pies-collie-lodz /psy-na-sprzedaz-lodz/szczeniaki-psy-collie-lodz/ lepiej jest zastosować krótszą, ale bardziej bezpieczną, przejrzystą i przyjazną użytkownikom formę, np. /lodz/psy/collie/

Separatory w adresach URL to kolejny ważny element, jeśli w adresie pojawia się więcej niż jedno słowo kluczowe. Najczęściej spotykane obecnie separatory to myślnik ('-') i podkreślnik ('_') . Jak zapewniał Matt Cutts podczas swojego wystąpienia na Wordcamp 2007 (źródło: prezentacja PPT), od niedawna nie tylko myślnik jest rzeczywistym separatorem - teraz taką funkcję spełnia również podkreślnik. Można je stosować zamiennie (w zależności od przyjętej systematyki nazewnictwa), chociaż wciąż myślniki są nieco lepiej oceniane. Dlaczego? Spójrzmy na poniższe przykłady:
W pierwszym oba słowa kluczowe ('psy' i 'collie') są wyraźnie rozdzielone widocznym znakiem myślnika, który nie zlewa się z efektem podkreślenia właściwym dla hyperlinków. W drugim przykładzie, podkreślenie (zwłaszcza kiedy czcionka jest mniejsza) czasami trudno jest dostrzec - internauta mógłby błędnie pomyśleć, że między obydwoma słowami kluczowymi jest jedynie spacja. Z kolei zaś w trzecim przypadku zlepek słów powoduje, że nie są one dobrze widoczne i oddzielone od siebie. Skoro wszystkie względy użyteczności przemawiają na korzyść pierwszego przykładu, wiemy już dlaczego taka konstrukcja jest najbardziej lubiana przez wyszukiwarki.

Wielkość liter w adresie (tylko małe lub tylko duże litery, początek każdego słowa dużą literą, itp.) nie ma znaczenia dla wyszukiwarki, jednak warto być konsekwentnym i stosować jednakową konwencję nazewnictwa w obrębie całego serwisu. Należy pamiętać, że niektóre technologie lub serwery obsługujące serwisy mogą być 'case sensitive' - co może powodować różnego rodzaju błędy i problemy kanonizacyjne.

Określając strukturę URLi serwisu, warto zastanowić się również nad wyborem rozszerzeń dla plików. Są one częściowo determinowane przez technologię zastosowaną do tworzenia serwisu (np. PHP, ASP.NET czy Adobe ColdFusion), jednak najbardziej bezpiecznym wyjściem jest rezygnacja ze stosowania rozszerzeń, lub też stosowanie rozszerzenia najbardziej uniwersalnego (np. html). Stan taki można osiągnąć przepisując adresy do preferowanej formy (np. przy użyciu modułu mod_rewrite). Użycie prostej formy będzie również pomocne w przypadku, gdy technologia stosowana w serwisie zostanie zmieniona. Przepisanie starych adresów na nowe będzie wtedy najmniej skomplikowane, a sam serwis nie straci pozycji w wynikach wyszukiwania, uzyskanych wcześniej dla starych adresów.

Ostatnią, wartą wspomnienia rzeczą, jest problem powielania treści (ang. duplicate content), który dotyczy m.in. sytuacji, gdy ta sama treść strony dostępna jest pod kilkoma różnymi wewnętrznymi adresami URL. Jednym z głównych kroków, które powinny zostać podjęte przy optymalizacji adresów URL jest ich uspójnienie i doprowadzenie do sytuacji, gdy treść danej strony będzie dostępna dla robotów indeksujących pod jednym, najbardziej optymalnym adresem. W celu pogłębienia tematu duplicate content zachęcamy do zapoznania się z materiałami opracowanymi przez Google, dostępnymi w Centrum Pomocy dla Webmasterów.

***
Do napisania notki na temat budowy przyjaznych adresów URL zainspirował nas temat poruszony na forum Webmasterworld, tam też można przeczytać ciekawą dyskusję dotyczącą budowy i optymalizacji struktury adresów URL.

--
Patrycja Tomczak


Udostępnij:

2 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Jeśli chodzi o separatory w adresie - na niektórych stronach można spotkać jeszcze przecinki (zwłaszcza w sklepach internetowych).

Co sądzisz o takim rozwiązaniu?

Bluerank pisze...

W tekście wymieniliśmy dwa najczęściej spotykane rozwiązania. Google rozpoznaje przecinki jako separatory wyrazów, jednak czasami mogą pojawiać sie problemy z poprawną interpretacją tak zbudowanych adresów - np. przez niektóre mechanizmy blogowe, lub na niektórych forach.
Warto rozważyć również względy użyteczności, część internautów wpisując taki adres może z przyzwyczajenia po przecinku użyć spacji.
Dlatego jeśli istnieje możliwość wyboru, rekomendujemy wykorzystanie myślnika.