28 sierpnia 2006

O popularności serwisów tematycznych ciąg dalszy

Serwis IDG.pl opublikował dzisiaj zestawienie najpopularniejszych polskich serwisów tematycznych wg ilości unikalnych użytkowników (dane z badania Megpanel PBI/Gemius).

Oprócz wielu znanych i rozpoznawalnych serwisów o ustalonej renomie, pojawiły się też "kwiatki" - zagadkowe witryny, które pokazują w dobitny sposób, jak duży potencjał tkwi w wyszukiwarkach, jeśli wziąć pod uwagę generowaną oglądalność. Te nieliczne (ale wciąż obecne) przypadki korzystają z ewidentnie nielegalnych technik pozycjonowania, zabronionych przez regulaminy wyszukiwarek lub są nawet stworzone wyłącznie po to, by zapewnić jak największą oglądalność, np. na potrzeby zysków z programów afiliacyjnych (vide przypadek bukmacherskie.waw.pl - witryny, która zajmuje obecnie wysokie 5. miejsce w kategorii 'sport'). Pobieżna analiza pokazuje zresztą, że kategoria sportowa jest chyba obecnie najbardziej dotknięta problemem nieuczciwej konkurencji (podobny problem - tzw. crosslinking - dotyczy również witryny typuj.org), ze względu na potencjalne zarobki w branży bukmacherskiej.

Problem witryn wątpliwej jakości powraca jak bumerang, wypada tylko mieć nadzieję, że wyszukiwarki przyłożą większą uwagę do jakości wyników i usuną te (i nie tylko te) przypadki łamania wszelkich zasad. Oczywiście bardziej cieszylibyśmy się z poprawienia konkstrukcji stron pod kątem zgodności z wyszukiwarkami, ale chyba jest to mniej prawdopodobne rozwiązanie...

--
Maciek Gałecki


Udostępnij:

2 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Moim zdaniem prezentowane wyniki świadczą tylko o niedoskonałości metody MegaPanel. 500 tysięcy unikalnych użytkowników na bukmacherzy.waw.pl, co oznacza oglądalność na poziomie 1/2 gazeta.pl? To chyba linki do tego serwisu musiałyby być wszędzie. A jakoś nie zauważyłem.

Anonimowy pisze...

Mysle, ze na popularnosc tego serwisu trzeba spojrzec przez pryzmat tematyki - szczyt popularnosci spowodowal, ze witryna 'wskoczyla' do Top10 - ani wczesniej, ani zapewne pozniej sie juz nie pojawi...