29 sierpnia 2006

Social media optimization - nowy trend

W dobie bardzo popularnego ostatnio "web 2.0" oraz dużego wysypu serwisów społecznościowych, które również dynamicznie się rozwijają, czas zastanowić się nad miejscem SEO w tym trendzie. M.in. z tego względu zaczęło ostatnio funkcjonować pojęcie "social media optimization" - czyli swoistej optymalizacji serwisów po to, by mogły być łatwiej popularyzowane - również na potrzeby wyszukiwarek internetowych.

Mniej lub bardziej ścisłe powiązania między SEO i SMO mogą się przejawiać w bardzo różny sposób - to nie tylko opracowanie takiej treści (bogatej w słowa kluczowe), która wspomoże budowanie lojalnej społeczności zadowolonych użytkowników, chętnie polecających serwis innym (przez umieszczanie odnośników na łamach witryn zewnętrznych i budowanie tzw. "link popularity"). To również korzystanie z nowych możliwości oferowanych przez wspomniane serwisy "klasy 2.0" - takie jak del.icio.us (polskie odpowiedniki to np. wykop.pl i gwar.pl) czy technorati.com (w Polsce zaś np. blogfrog.pl), gdzie mamy możliwość popularyzacji witryny w bardzo krótkim czasie, motywując innych do umieszczenia odnośników na łamach swoich (lub cudzych) serwisów. Oczywiście nie sposób pominąć efektu głównego - oglądalności generowanej z tytułu samej obecności na łamach tych witryn (eksperymenty tego rodzaju przeprowadzaliśmy m.in. z tym blogiem, z bardzo dobrym skutkiem).

Dalsze ciekawe informacje o "social media optimization" zostały zamieszczone na blogu SearchEngineWatch, razem z kolekcją odnośników do kolejnych źródeł zawierających porady, jak wykorzystać potencjał "nowego Internetu". Zapraszamy do lektury i eksperymentowania - temat jest z pewnością wart zastanowienia.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: