11 sierpnia 2006

Zachowania internautów w wyszukiwarkach

Uczeni z Uniwersytetu w Hamburgu zrealizowali badanie z zakresu funkcjonalności stron internetowych (tzw. web usability), przynoszące wiele wniosków dotyczących typowych zachowań internautów podczas oglądania stron internetowych. Część z zawartych tam informacji daje również nowe spojrzenie na korzystanie z wyszukiwarek (a zwłaszcza przeglądanie stron z wynikami wyszukiwania). Analiza potwierdziła np. schemat wędrówki oka po obszarze strony - najczęściej nasz wzrok pada w jej lewym górnym rogu i wykonuje ruch w kształcie litery 'F' (podobne wyniki uzyskano już wcześniej we wspólnym badaniu firm Did-it, Enquiro i Eyetools). Pokazane zostały również najnowsze dane na temat długości wykonywanych zapytań (średnio prawie 2,6 wyrazów na jedno zapytanie). Na mapie wędrówki oka warto również zwrócić uwagę na miejsce, w którym zwykle znajduje się nawigacja po stronach wyników wyszukiwania (dolny obszar strony) - jak się okazuje, jest ona również często 'oglądana', co może świadczyć o zainteresowaniu kolejnymi stronami wyników wyszukiwania ze strony internautów.

Wszystkich zainteresowanych dalszą analizą tematu zapraszamy do zapoznania się z badaniami zrealizowanymi przez jednego z największych specjalistów od web usability - Jakoba Nielsena, które m.in. pokazują sposób wędrówki oka po stronie z wynikami wyszukiwania Google (a po uogólnieniu - również wszystkich innych wyszukiwarek ze względu na duże podobieństwo wyglądu stron wynikowych).

Najbardziej wytrwałym polecamy natomiast pracę doktorską holenderskiego uczonego, Eelco Herdera, który zbadał ogólne zachowania internautów, w tym m.in. wiele ciekawych aspektów dotyczących korzystania z wyszukiwarek (np. popularność poszukiwania informacji na tle innych zachowań, rodzaje zapytań pod kątem oczekiwań, co do zwracanych informacji i historii wcześniejszych zapytań czy strategie poszukiwania informacji).

Po przestudiowaniu tych informacji łatwiej już chyba będzie odpowiedzieć na niektóre pytania - np. czy lepiej znaleźć się na ostatnim miejscu pierwszej strony wyników wyszukiwania, czy na pierwszym na stronie drugiej...?

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: