9 sierpnia 2006

Aktualności z polskiego rynku wyszukiwarek

Ostatnio jesteśmy świadkami wzmożonej aktywności PR-owej wyszukiwarek działających na polskim rynku. A jeżeli pojawia się dużo informacji, oznacza to, że "coś" się dzieje.

I tak, wyszukiwarka internetowa Microsoft jest dostępna w polskiej wersji językowej, na razie w bardzo okrojnej funkcjonalności i z małym zakresem zindeksowanych dokumentów (w porównaniu np. do ilości wyników zwracanych przez Google.pl). Przedstawiciele MSN są bardzo tajemniczy i nie chcą na razie uchylić rąbka tajemnicy co do dalszych planów rozwoju. A my będziemy obserwować, czy udział MSN na polskim rynku wyszukiwarek ulegnie jakiejkolwiek zmianie.

Netsprint.pl poinformował o wynikach finansowych za pierwsze półrocze, które nie powinny być zaskakujące (kolejny duży wzrost przychodów). Dynamika wzrostu (niewiele mniejsza niż w poprzednich okresach) - jak przyznają przedstawiciele wyszukiwarki - w dużej części pochodzi z uruchomionej niedawno usługi AdKontekst, czyli systemu reklamy kontekstowej. Zobaczymy, czy trend utrzyma się - czy wystarczy rosnąca popularność wyszukiwania (również korporacyjnego), czy może... potrzebny będzie nowy produkt?

Portal Interia.pl zwietrzył natomiast szansę zarobku na pośrednictwie i prowadzeniu kampanii linków sponsorowanych. Pomysł ciekawy, zainteresuje zwłaszcza najmniejszych, okazyjnych reklamodawców, którzy nie mają czasu i wiedzy na ten temat ani też potrzeby szukania specjalistów (nie ujmując niczego pracownikom Interii, którzy na razie koncentrują się na uzyskaniu certyfikatu Google Advertising Professional) realizujących większe, bardziej złożone działania promocyjne zlokalizowane w strategiach marketingowych.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: