5 marca 2007

Czego szukamy w Internecie

Osobom przygotowującym kampanie SEM lub prowadzącym działania SEO polecamy stronę, na której zebrane zostały przydatne linki do zestawień pokazujących, jakie słowa, frazy i działy są tymi najczęściej szukanymi online (w ciągu tygodnia, miesiąca i roku). Rankingi ustalane są na podstawie słów kluczowych wpisywanych w wyszukiwarkach przez internautów. Można dzięki temu łatwo dowiedzieć się, czego szukamy w Polsce, a co jest popularne w danej chwili na świecie.

To dane aktualne. Gdyby ktoś był zainteresowany natomiast aspektem historycznym i chciał wiedzieć, czego i kiedy szukano najczęściej w necie na przykład w latach dziewięćdziesiątych, też możemy się tego dowiedzieć. Analiza zapytań wykonywanych przez kilka lat w istniejącej niegdyś wyszukiwarce pozwala dziś przyjrzeć się efektom tych badań.

Okazuje się, że 10 lat temu najczęściej szukano w Internecie szybkich pogawędek (bo w ówczesnych zapytaniach dominuje słowo 'chat'), a już w roku 2001 najważniejsze stało się poszukiwanie informacji i zakupy - podsumowuje wyniki badań IDG. Ranking wyszukiwanych wówczas słów i fraz wskazuje również na fakt, że w czasie pracy internauci najbardziej interesowali się zakupami i plikami mp3, wczesnym wieczorem chętnie poszukiwano online gier, a o północy zaczynały dominować zdjęcia i dziewczyny. Godziny 4.00 - 6.00 rano to przede wszystkim czas szukania oprogramowania, także tego nielegalnego (tu najczęściej pojawiają się słowa 'software', 'download' i 'warez' oczywiście).

To, czego szukaliśmy, szukamy i będziemy wyszukiwać w Internecie świetnie pokazuje jego historię, jak również historię rozwoju społeczności sieciowej, zmiany w jej charakterze, ewolucję profilu internauty, a także samego Internetu. Na podstawie najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkach zapytań można by pewnie pisać podręczniki o tym medium... Polecamy na bieżąco obserwować, co jest popularne w wyszukiwarkach, bo to zwykle najważniejsze symptomy wszelkich zmian.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: