2 marca 2007

Porady SEO dla laików

Ponieważ w Sieci pojawia się sporo zapytań od osób zainteresowanych samodzielnym prowadzeniem działań SEO dla swojej witryny, postanowiliśmy w kilku punktach przypomnieć początkującym w tej dziedzinie, co jest najważniejsze, od czego zacząć, na co zwrócić uwagę. I tak...

Treść na naszej stronie powinna być przygotowana rzetelnie i fachowo, z uwzględnieniem w tekstach słów i fraz kluczowych (użytych w sposób uzasadniony oczywiście). Teksty redagujmy jasno i przejrzyście. Zbędne informacje usuwajmy, podobnie jak np. niedziałające linki.

Nie zapominajmy o meta tagach, czyli tytule i opisie poszczególnych podstron naszego serwisu. Skonstruujmy je w taki sposób, aby poza tym, że zawierają słowa kluczowe, rzetelnie informowały także o tym, jakiemu tematowi poświęcona jest strona WWW.

Postarajmy się, aby linki do naszego serwisu znalazły się na innych stronach WWW. Im będą one bardziej wartościowe (wyższy Page Rank), tym lepiej dla nas. Im więcej wartościowych witryn do nas linkuje - tym lepiej. Im dłużej takie linki funkcjonują - tym lepiej dla naszej strony.

Skonstruujmy logiczną i intuicyjną nawigację serwisu, wzbogaćmy ją o mapę strony, zlinkujmy wewnętrznie poszczególne podstrony serwisu. Wszystko to pomoże wyszukiwarkom w indeksacji naszych WWW.

Korzystajmy z dźwięków, filmów, uatrakcyjniajmy serwis multimediami, które można odpowiednio otagować... W celu poprawienia swojej 'wyszukiwalności' w Sieci możemy także ułatwiać internautom odwiedzającym nasz serwis dodawanie go do serwisów społecznościowych, umieszczając na stronach ikonkę 'dodaj do gwar.pl', 'dodaj do wykop.pl' etc.

Zadbajmy, aby nasza strona dostępna była także poprzez urządzenia mobilne. Wyszukiwarki mobilne już wkrótce staną się standardem. Warto być znalezionym również i tą drogą.

Kontrolujmy stale jak wygląda sytuacja w organicznych i nieorganicznych wynikach wyszukiwania, bo kolejność jest ważna, a żeby odpowiednio reagować, trzeba przede wszystkim wiedzieć... co się dzieje. Sprawdzajmy zatem nasze hasła kluczowe w różnych wyszukiwarkach, orientujmy się w zagadnieniach SEO (czytając na przykład takie blogi jak ten), a jeśli sami nie damy rady poprawić lub utrzymać pozycji swojego serwisu - zawsze pozostają specjaliści, którym można tę pracę zlecić.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

1 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Ciekawe kompendium wiedzy o SEO mozna znalezc rowniez na stronie SEOmoz. Co prawda troche stare, ale duza czesc zawartych tam informacji wciaz jest prawdziwa :)