10 marca 2008

Czy rozmiar ma znaczenie?

Do niedawna wszystko było jasne. Jak podaje samo Google na stronach pomocy - "wyszukiwarka Google NIE uwzględnia wielkości liter; wszystkie - niezależnie od tego jak je - wprowadzisz, będą interpretowane jako litery małe".

Od kilku dni jednak internauci z całego świata zgłaszają, że używając wielkich liter w zapytaniu można zaobserwować drobne różnice w wyświetlanych wynikach, w stosunku do tego samego zapytania pisanego wyłącznie małymi literami…

Oto przykład z naszego własnego podwórka dla słów kluczowych: łódź, Łódź oraz ŁÓDŹ.

Wyniki sprawdzaliśmy w tym samym czasie, przy wylogowanym profilu Google (aby uniknąć personalizacji wyników), po wyczyszczeniu pamięci podręcznej przeglądarki. Aby upewnić się, że przyczyną wystąpienia różnic mogły być różne data center Google, badanie powtórzyliśmy również za pomocą jednego ze skryptów badających pozycje słowa kluczowego na różnych data center - uzyskaliśmy tutaj podobnie różne wyniki.

Być może różnice są tymczasowe i wynikają z testowania zmian w algorytmie wyszukiwarki, ale jeśli zostaną na stałe… trzeba będzie chyba zmienić podejście do analizy słów kluczowych i samego procesu zwiększania link popularity.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

3 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Przeprowadziłem podobny test i nie ma w tym nic szczególnego, normalne w świecie rozpoznawanie kontekstu zapytania w zależności od wielkości liter.
Wydaje mi się, że stwierdzenie "wszystkie - niezależnie od tego jak je - wprowadzisz, będą interpretowane jako litery małe", może dalej być prawdziwe, bo tak beda interpretowane, tylko kontekst bedzie inaczej interpretowany.

Potwierrdzeniem bedzie obsterwacja obserwacja sugesti: "Wyniki związane z" oraz zmiana wyników dla ustawienia innego kraju przegladarki - gdzie te zmieny też występują, ale inaczej niz w PL.

Anonimowy pisze...

hmm raczej nie mogę zgodzić się z przedmówcą. Stwierdzenie "wszystkie - niezależnie od tego jak je - wprowadzisz, będą interpretowane jako litery małe" chyba właśnie sugeruje, że Google nie będzie interpretować kontekstu w zależności od wielkości liter. Albo ja nie umiem czytać ze zrozumieniem :)
Niezależnie jak wprowadzę zapytanie, np. ŁÓDŹ powinno być interpretowane w ten sam sposób co łódź, czyli zwracać dokładnie takie same wyniki w tej samej postaci.

Anonimowy pisze...

natomiast stwierdzenie jest sluszne jesli rozdzielimy moment interpretacji wynikow trafnosci dla danego slowa/frazy (chodzi mi o rank factors) przez google i moment podania wynikow urzytkownikowi, gdzie w tym momencie kontekst jest badany np. ze wzgledu na lokalizacje i probre odgadniecia czego urzytkownik moze szukac.

idac przykladem PL/ES sprawdzajac dla PL da nam "lepsze" wyswietlenie info o lodzi, a dla ES sposob dotarcia (duze uproszczenie)

Mam nadzieje, ze wyrazilem sie wmiare zrozumiale z moim [u]zamyslem[/u], bo nie twierdze, ze tak jest, ale tlumaczy to jak i stwierdzenie G, jak i roznice wynikow :-)