Czy rozmiar ma znaczenie?
Do niedawna wszystko było jasne. Jak podaje samo Google na stronach pomocy - "wyszukiwarka Google NIE uwzględnia wielkości liter; wszystkie - niezależnie od tego jak je - wprowadzisz, będą interpretowane jako litery małe".
Od kilku dni jednak internauci z całego świata zgłaszają, że używając wielkich liter w zapytaniu można zaobserwować drobne różnice w wyświetlanych wynikach, w stosunku do tego samego zapytania pisanego wyłącznie małymi literami…
Oto przykład z naszego własnego podwórka dla słów kluczowych: łódź, Łódź oraz ŁÓDŹ.
Być może różnice są tymczasowe i wynikają z testowania zmian w algorytmie wyszukiwarki, ale jeśli zostaną na stałe… trzeba będzie chyba zmienić podejście do analizy słów kluczowych i samego procesu zwiększania link popularity.
--
Aneta Mitko
3 komentarzy:
Przeprowadziłem podobny test i nie ma w tym nic szczególnego, normalne w świecie rozpoznawanie kontekstu zapytania w zależności od wielkości liter.
Wydaje mi się, że stwierdzenie "wszystkie - niezależnie od tego jak je - wprowadzisz, będą interpretowane jako litery małe", może dalej być prawdziwe, bo tak beda interpretowane, tylko kontekst bedzie inaczej interpretowany.
Potwierrdzeniem bedzie obsterwacja obserwacja sugesti: "Wyniki związane z" oraz zmiana wyników dla ustawienia innego kraju przegladarki - gdzie te zmieny też występują, ale inaczej niz w PL.
hmm raczej nie mogę zgodzić się z przedmówcą. Stwierdzenie "wszystkie - niezależnie od tego jak je - wprowadzisz, będą interpretowane jako litery małe" chyba właśnie sugeruje, że Google nie będzie interpretować kontekstu w zależności od wielkości liter. Albo ja nie umiem czytać ze zrozumieniem :)
Niezależnie jak wprowadzę zapytanie, np. ŁÓDŹ powinno być interpretowane w ten sam sposób co łódź, czyli zwracać dokładnie takie same wyniki w tej samej postaci.
natomiast stwierdzenie jest sluszne jesli rozdzielimy moment interpretacji wynikow trafnosci dla danego slowa/frazy (chodzi mi o rank factors) przez google i moment podania wynikow urzytkownikowi, gdzie w tym momencie kontekst jest badany np. ze wzgledu na lokalizacje i probre odgadniecia czego urzytkownik moze szukac.
idac przykladem PL/ES sprawdzajac dla PL da nam "lepsze" wyswietlenie info o lodzi, a dla ES sposob dotarcia (duze uproszczenie)
Mam nadzieje, ze wyrazilem sie wmiare zrozumiale z moim [u]zamyslem[/u], bo nie twierdze, ze tak jest, ale tlumaczy to jak i stwierdzenie G, jak i roznice wynikow :-)
Prześlij komentarz