19 marca 2008

Zamiast klasycznych wyników wyszukiwania...

Oto przykład graficznej prezentacji wyników wyszukiwania, jaki stosowany jest przez wyszukiwarkę ManagedQ. Zamiast klasycznych odnośników z opisami, mamy tu screeny wyszukanych serwisów.
Fajne czy nie? Przydatne? Nieprzydatne?
Naszym zdaniem są sytuacje, w których taka właśnie prezentacja wyników wyszukiwania może zdać egzamin…

  • Najmłodsi internauci z pewnością chętniej skorzystają z 'wyszukiwarki obrazkowej' niż tej 'klasycznej'. Może to dla nich stanowić dodatkową atrakcję… Zresztą wyszukiwarki dziecięce również opierają się na wizualizacji wyników.
  • Graficzna prezentacja wyników wyszukiwania jest także swego rodzaju ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych (niedowidzących) i starszych, które czują się nieco zagubione w Internecie i nie czują się pewnie korzystając z narzędzi search engine.
  • Szybciej 'namierzymy' poszukiwany przez nas serwis, który pamiętamy jedynie z wyglądu właśnie… Zdarzają się i takie sytuacje przecież.
  • Wyniki wyszukiwania w formie zestawu zrzutów ekranu mogą być przydatne w celach prezentacyjnych, gdy na przykład chcemy pokazać, że marka / firma / produkt / zdarzenie czy osoba jest obecna w mediach, wiele się o niej pisze i robią to w dodatku poważne tytuły… Taka strona wynikowa lepiej rzecz zilustruje i szybciej przemówi do odbiorcy obrazem, dobrze znanymi i rozpoznawanymi logotypami, etc.
Dość wolno to wszystko niestety działa, ale warto pamiętać, że istnieje :)

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

1 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Jak tak mają mi się ładować wyniki jak w tej wyszukiwarce... to ja dziękuję